Трускавець - місто кінофестивальне

ГоловнаФестиваль 2010Преса про фестиваль → Трускавець - місто кінофестивальне

Іра ЦИГАН

Канни, Венеція, Сочі, Бердянськ, Трускавець. Ви спитаєте, що спільного між цими містами і чого Трускавець записали в таку поважну компанію. А від 12 січня маємо право: саме з цього дня Трускавець став кінофестивальним містом. 12-14 січня в Палаці культури ім.Шевченка проходила презентація Трускавецького Міжнародного фестивалю телевізійного кіно.


Хто організував таке масштабне безумство в найкращому значенні цього слова? Основним генератором ідеї є депутат Трускавецької міської ради Олег Карпин. З історії питання: при формуванні постійних депутатських комісій п.ятого демократичного скликання Олег Карпин ініціював створення і очолив комісію з питань пропагування курорту. Погодилися, але мало хто ставився до цієї комісії серйозно - не рівня вона бюджетній і земельній… А молодий депутат поставився до цього дуже відповідально. То піднімав питання, чому мало вказівників, як проїхати в Трускавець, то, чому відмінили потяг до Москви. А тепер взяв і організував Міжнародний фестиваль телевізійного кіно. Звичайно, таку акцію не зорганізувати самому. Допомогло дворічне знайомство з генеральним директором Бердянського міжнародного кінофестивалю Олександром Махотіним. Досвідчений фахівець кіноіндустрії підказав - є незаповнена ніша. На телебаченні створюється багато проектів ігрового та неігрового кіно, а телефорумів, де можна побачити кращі роботи і визначити їх художню якість, естетичні пріоритети - не існує. Оцінку їм дають хіба що журналісти. А гострої конкурсної боротьби, котра супроводжує формат кінофестивалів, поки що немає. Тому фестиваль у Трускавці буде першим подібним фору­мом. Організаторам вдалося заручитися підтримкою Міністерства культури та туризму України, Львівської обласної державної адміністрації, голови Спілки кінематографістів України Бориса Савченка, депутатів Трускавецької міської ради та міського голови Лева Грицака.
Як відбувалася презентація-зародження нового фестивалю? Досить скромно, без пафосних доріжок, але щиро і в теплому контакті з глядачем. Відгукнулися на заклик організаторів і приїхали в Трускавець народний артист України Володимир Горянський (став широко відомий після ролі лікаря в "Дні народження Буржуя"), заслужені артисти України Ольга Сумська, Валерій Астахов, актор театру і кіно Віталій Борисюк, режисер і актор Володимир Ямненко. Статус міжнародного забезпечив російський актор Сергій Баришев (вірний помічник прокурора Марини Швецової з серіалу "Таємниці слідства"). Актори радо вітали народження нового фестивалю, запевняли, що завжди приємно бути біля початку, особливо коли поселили в готелі з кінематографічною назвою "Оскар". "Мы думали, что уже опоздали - что главный приз уже вручили", - жартував Сергій Баришев…Трускавчани повинні включити свою фантазію і долучитися до створення позитивних міфів і легенд про своє місто, і тут буде весь світ, як у Карлових Варах, - впевнений Володимир Горянський.
До речі, доторкнутися до зародження нового фестивалю можуть усі бажаючі творчі креативні люди: оголошено конкурс на назву фестивалю і символічних номінацій. Перші пропозиції вже прозвучали: голова Спілки кінематографістів Борис Савченко запропонував назвати головний приз "Олекса Довбуш", а решта - опришки, пропозиція міського голови Лева Грицака - "Золота Нафтуся", редактор "Живої води" запропонував назву "Золотий Гусак". Всього планується близько десяти номінацій: "Кращий телевізійний фільм", "Кращий дебют", кращий психологічний, пригодницький телефільм, жіноча, чоловіча роль тощо…Фестиваль має стати традиційним взимку в період Новорічно-Різдвяних свят, а відлуння - демонстрація кращих фільмів - влітку.
Другого дня презентація фестивалю продовжилася презентацією фільму режисера Марка Горобця "Абонент тимчасово недоступний". Вже наступного року планується широка конкурсна програма, залучення до семи країнучасниць. "Сподіваюсь, фестиваль не порушить ауру курортного Трускавця, а лише додасть ", - впевнений голова Спілки кінематографістів України Борис Савченко. Ну, що ж - в добрий путь!