Шість днів Трускавець може гордо носити звання української столиці кіно.
10 січня тут стартував І Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів “Корона Карпат”, девіз якого: “Свобода – це шляхетність вибору”. Через різке погіршення стану здоров’я на фестиваль не зміг приїхати його почесний гість – всесвітньо відомий польський режисер Єжи Гоффман. Несприятливі погодні умови перешкодили також вчасному приїзду багатьох учасників та гостей фестивалю. Але, попри всі перешкоди, “Корона Карпат” гостинно та на високому рівні відчинила свої двері традиційною червоною доріжкою, по якій крокували українські актори Ольга Сумська та Віталій Борисюк, відомий документаліст та телеведучий Анатолій Борсюк із дружиною, польська актриса Ольга Петруха, відома білоруська акторка Ольга Іванова, знаний російський актор Сергій Баришев… А також всесвітньо відомі режисери: угорець Ласло Лугашші, молдаванин Валерій Жерегі, білорус Олександр Єфремов, болгарин Христо Христов…
У неділю, 10 січня, зі самого ранку до Львова почали з’їжджатись учасники фестивалю. Ольга Сумська з чоловіком Віталієм Борисюком приїхали із Відня. Подружжя Борсюків та Савченків прибули до Львова о шостій ранку. Поснідавши у ресторані готелю “Швейцарський”, зірки вирушили на прес-конференцію.
“Зародженням цього фестивалю ми хотіли привернути увагу світового кінематографа до України, показати, що в нас є люди, які, попри всі труднощі, таки цікавляться і творять кіно, – розповідає кореспонденту “ВЗ” генеральний продюсер кінофестивалю Теодозія-Любов Микитка. – Метою фестивалю є також прославити захід України, зокрема чудовий куточок природної краси та здоров’я – місто Трускавець. Хочемо розкрутити Трускавецький фестиваль до світового рівня, аби він став серйозним конкурентом Каннському, Берлінському кінофестивалям. Маємо надію, що в майбутньому кожен великий режисер, продюсер, актор буде мати за честь взяти участь у нашому фестивалі. Приємно, коли подружжя Сумських прямісінько із Відня мчить до нас, коли вже зараз місця в журі займають метри кіноіндустрії. Трішки нам завадила погода, адже через туман багато учасників фестивалю не можуть доїхати до Трускавця. Через важкий стан здоров’я (режисер перебуває в реанімації під апаратом штучної вентиляції легень) до нас на відкриття не приїхав почесний гість “Корони Карпат” Єжи Гоффман. Але ми сподіваємось-таки побачити його на нашому фестивалі цього тижня. Щодня буде ретроспектива найвідоміших фільмів Гоффмана. А також представимо його нову картину про нашу землю “Україна – становлення нації”. Незважаючи на деякі труднощі та вбогий бюджет “Корони Карпат” (влада не виділила жодної копійки), віримо у велике майбутнє Трускавецького міжнародного кінофестивалю”.
Арт-директор “Корони Карпат” Борис Савченко розповів про те, що кінематографісти України висунули фільм Єжи Гоффмана “Україна – становлення нації” на Шевченківську премію. “Але є у нас люди, які не захотіли віддавати нагороду Польщі, мовляв, невже у нас своїх геніїв бракує, – розповідає пан Борис. – Але таки бракує: якщо поляк зумів створити неперевершену картину про життя України, а ми навіть не намагаємось зробити щось подібне. Ще й боїмось гідно відзначити титанічну працю Гоффмана...”.
Президент кінофоруму Федір Стригун із оптимізмом зазначив, що ми повинні бути напоготові, адже вже зовсім скоро в Україні “рвоне фонтан кіно”, і ми зможемо стати гідними конкурентами на світових кінофорумах. “Кіно в Україні було, є і буде розвиватись, – наголосив Федір Стригун. – Потрібно цього дуже захотіти і проводити більше таких кінофестивалів”.
Учасники фестивалю пообідали в клубі “Рафінад Піпл” і вирушили до Трускавця. Там перед кінопалацом “Злата” зібралось чимало шанувальників кіно, аби підтримати улюблених акторів та режисерів. Після червоної доріжки розпочалось офіційне відкриття “Корони Карпат”. Ведучими вечора були Ольга Сумська із Віталієм Борисюком. Вони не лише представили учасників та гостей форуму, а й співали та пританцьовували. Українська пісня “Верба” в їхньому виконанні змусила глядачів і собі підспівувати. Неабиякі вокальні дані продемонструвала і відома польська акторка Ольга Петруха. Після закінчення офіційного відкриття присутні мали змогу подивитись фільм Єжи Гоффмана “Знахар”. А для учасників фестивалю вечір продовжився бенкетом.
- До вас приємно їхати, – казав “ВЗ” лауреат Каннського та інших всесвітньо відомих кінофестивалів молдавський режисер Валерій Жерегі. – Україна завжди радо вітає на своїх просторах гостей різних національностей. Тут добрі люди і приємна атмосфера. Кінофестивалі потрібні, адже на них народжуються подальші спільні міжнародні проекти. Я привіз на розгляд журі свою стрічку “Аррівідерчі”, яка уже здобула дев’ять міжнародних нагород, серед яких – відзнаки від найстарішого італійського фестивалю в Солерно. У цьому фільмі я торкнувся гострої проблеми багатьох країн світу – заробітчанства. Всюди картина збирає повні зали глядачів, які в кінці показу не стримують сліз і аплодують стоячи. Знаю рецепт доброго кіно – потрібно творити сюжети, які були б зрозумілі всім глядачам, вміти налагодити з аудиторією тісний діалог і нести людям добро своєю працею”. Валерій Жерегі поділився з кореспондентом “ВЗ” ексклюзивом: у кінці фестивалю він назве ім’я української акторки, яка отримає роль у його новій картині.
Упродовж шести днів на екрані трускавецького кінопалацу “Злата” продемонструють одинадцять конкурсних стрічок: “Блудний син, блудна мати” (Україна), “Право на надію” (Україна), “Ніжні зустрічі” (Росія), “Залізниця” (Росія), “Рут” (Болгарія), “Брат равлика” (Болгарія), “Хтось ще чекає” (Сербія), “Інсайт” (Білорусь), “Снайпер” (Білорусь), “Жертвопринесення” (Туреччина) та “Арівідерчі” (Молдова). Картини – різноманітні за формою та жанром. Перший головний конкурс – творче змагання ігрових телефільмів. Друга конкурсна програма – неігрове телекіно (хронікальні, науково-популярні, навчальні, презентаційні), а також – анімація.
До складу поважного журі, головою якого є відомий угорський режисер Ласло Лугашші, входять кінодраматург Йован Маркович (Сербія), актор та кінорежисер Айдін Сайман (Туреччина), кінокритик Катерина Барабаш (Росія) та голова Національної спілки композиторів України Євген Станкович (Україна).
“Немає чіткого визначення, що таке добре кіно, як і немає рецепту створення доброго кіно, – розповідає кореспонденту “ВЗ” голова журі Ласло Лугашші. – Кіно неможливо створити по шаблону, бо це творчість. Я ще не бачив жодної із представлених картин. Тому на мене можна дивитись як на чистий лист паперу, який готовий сприймати судження та оцінки. Доведеться важко потрудитись, бо будуть презентовані стрічки відомих режисерів, які вже встигли отримати нагороди на міжнародних кінофестивалях. Будемо максимально об’єктивними”.
На переможців конкурсу “Корона Карпат” чекають пам’ятні призи – спеціально виготовлені позолочені корони у вигляді двох букв “К”, що стоять на кіноплівці. Володарів нового у світі кіно трофея буде визначено у восьми номінаціях. Головну корону, виготовлену зі срібла з позолотою, отримає володар Гран-прі кінофестивалю “Корона Карпат”.
Фото автора
Трускавець
На фото: Зірки “Корони Карпат”: Федір Стригун, Ольга Сумська, Віталій Борисюк та Анатолій Борсюк (зліва направо).