10-15 січня 2010 року у курортному містечку Трускавець проходитиме Перший Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат». Рік тому відбулася його презентація, під час якої Борис САВЧЕНКО, режисер, народний артист України, голова Спілки кінематографістів України наголосив, що фестиваль у Трускавці буде єдиним на території пострадянського простору, де професійно оцінюватимуться телевізійні фільми. На сьогодні «Корона Карпат» заручилася підтримкою Міністерства культури та туризму, Львівської обласної держадміністра, Національної телекомпанії України та Першого національного телеканалу. Допомагає організаторам форуму Олександр МАХОТІН, директор Бердянського міжнародного кінофестивалю, який успішно відбувається вже десять років поспіль. Генеральним продюсером мистецького заходу є директор турагенства «Карпатія-Галич тур» (м. Львів) Теодозія-Любов МИКИТКА. Президентом телекінофоруму запрошено художнього керівника Львівського національного театру ім. Марії Заньковецької Федора СТРИГУНА.
У конкурсній програмі братимуть участь лише односерійні ігрові фільми. Через брак часу та коштів цього разу організатори змушені були відмовитися від проведення конкурсу неігрових фільмів. Проте цікаві документальні роботи та ігрові короткометражні фільми, які надійшли на фестиваль, будуть показані у позаконкурсній програмі. З усіх надісланих на конкурс ігрових фільмів відбірковий тур подолали дванадцять cтрічок. Запізно була подана заявка на участь у фестивалі сербськими творцями надзвичайно цікавого фільму «Про шкідливість паління тютюну», знятого за оповіданням Антона Чехова. Глядачі зможуть побачити його під час проведення наступного фестивалю у Трускавці.
Серед тих, що подолали конкурсний відбір, - два фільми з України: Олександра СТОЛЯРОВА «Блудний син, блудна мати» й Тараса ТКАЧЕНКА «Право на надію». ТКАЧЕНКО відомий глядачам за документальними фільмами «Володимир ІВАСЮК. Життя моє - обірвана струна…», «Іван МИКОЛАЙЧУК. Книга життя». Його стрічка «Трагічне кохання до зрадливої Нуськи» здобула чимало нагород на українських та міжнародних кінофестивалях.
Почесний гість «Корони Карпат» Єжи ГОФМАН привезе на фестиваль документальну стрічку «Україна: становлення нації» та інші свої праці: «Знахар», «Потоп». У рамках програми ретроспективного перегляду фільмів Єжи Гофмана покажуть також стрічку «Гангстери і філантропи», одну з ранніх робіт польського режисера. Польські і радянські партійці свого часу не дуже схвально сприйняли картину. Але для глядачів було справжнім задоволенням дивитись заборонене кіно. Це була також перша спроба Єжи ГОФМАНА в ігровому кіно у гостросюжетному жанрі, бо починав і став відомим режисер у документалістиці.
Заслуговують на увагу російські картини «Нежные встечи» (реж. Микола ГЛИНСЬКИЙ) та «Железная дорога» ( реж. Олексій ФЕДОРЧЕНКО). Білорусь представлена психологічною драмою «Инсайт» ( реж. Рената ГРИЦКОВА), головні ролі в якому виконують Богдан СТУПКА та Ірина РОЗАНОВА та гостросюжетним бойовиком «Снайпер. Оружие возмездия» режисера Олександра ЄФРЕМОВА. Глядачі зможуть побачити також польський фільм «Завтра підемо в кіно» (реж. Міхал КВЕЧИНСЬКИЙ) - зворушливу історію про трьох вірних друзів, які отримали атестати зрілості у 1938 році, і чиї юні долі жорстоко покалічила війна. Болгарські режисери запропонували на конкурс фільми «Рут» (реж. Владо ШИШКОВ) та «Брат равлика» (реж. Іван ПАНЄВ), а молдавський режисер Валеріу ЖЕРЕГІ - свою стрічку «Арріведерчі».
До Трускавця в якості члена журі «Корони Карпат» прийде Айдін САЙМАН, знаний у світі кіно актор, кінорежисер, продюсер, кінокритик. Він також неодноразовий призер міжнародних кінофестивалів у Стамбулі та Кінофестивалю середземноморських країн в Анкарі. Туреччину у конкурсній програмі презентуватиме цього року стрічка «Жертвопринесення» (реж.Сельчук Айдемір-Бурак Аксак).
Україну в суддівській колегії представить відомий композитор, академік Євген СТАНКОВИЧ, голова Національної спілки композиторів України родом із Закарпаття. Євген СТАНКОВИЧ - заслужений діяч мистецтв, народний артист, лауреат численних державних та міжнародних премій, автор 12-ти симфоній, опери, 5-ти балетів, інструментальних концертів, музики до кінофільмів: "Народжена революцією", "Мавка" "Ярослав Мудрий", "Легенда про княгиню Ольгу", "Роксолана" та багатьох інших.
Головою журі згодився стати всесвітньовідомий угорський режисер Ласло ЛУГАШШІ. Заслужений артист Угорщини, він викладає кынорежисуру в Університеті Св. Стефана, екс-директор телеканалу «Дунай», визнаного ЮНЕСКО кращим культурологічним каналом Європи і Америки. Оцінювати телефільми буде також сербський кінодраматург та продюсер, віце-президент Міжнародного об’єднання кінематографістів слов’янських і православних народів Йован МАРКОВИЧ. Український глядач знає його фільм «Настав час кохати». Крім того до складу журі входить єдина жінка, відома російська журналістка, кінокритик Катерина БАРАБАШ, яка народилася в Україні.
У рамках програми фестивалю проводитимуться:
прес-конференції з творцями фільмів,
обговорення щоденних фестивальних програм в рамках Професійного клубу кінематографістів
(ПроКК), майстер-класи відомих майстрів європейського кіно, семінари з
актуальних питань культури кіно і ТБ для учасників фестивалю та фахівців
сучасної теорії і практики кіномистецтва, авторського права та інше, креативні мистецькі
програми. На майбутнє Трускавецький кінофестиваль планує проводити фільмові
ярмарки.
Директор фестивалю, депутат Трускавецької міської ради Олег КАРПИН, який є головним генератором становлення «Корони Карпат», переконаний: «Щорічним проведенням кінофоруму ми привабимо туристів до курорту Трускавець, поширимо позитивну інформацію про наше місто. Кінофестиваль зробив славетними невеличкі містечка: Канни у Франції, Карлові Вари у Чехії, Сан- Себастьян в Іспанії, Мар-дель-Плато в Аргентині».
Тож, Трускавець має усі шанси повторити успіх світових кінофестивальних центрів.
Концепція Трускавецького Міжнародного кінофестивалю телевізійних фільмів «Корона Карпат»
Девіз - «Свобода – це шляхетність вибору»
Мета – зближення національних кінематографій країн-учасниць через співпрацю аж до створення телекінопроектів, здатних протистояти навалі всього бездуховного в телемистецтві.
Ціль – привернути увагу громадськості та керівництва України до становища кіно та телевізійної культури, як потужної сили, здатної формувати особистість та моральні засади суспільства.
Місце проведення – м.Трускавець, Львівська область, Україна