У Трускавці щойно завершився VII Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат». Генеральний директором фестивалю Олег Карпин розповів zmistovno.com.ua про створення та організацію фестивалю, українське кіно та розвиток українського кіновиробництва.
З чого все почалося- коли і як створили кінофестиваль «Корона Карпат»?
Започаткували фестиваль у 2009 році. Шукали проект, який міг би рекламувати наш край та місто. У 2009 році я зустрівся із засновником кінофестивалю «Бригантина» у Бердянську. Він сказав, що може допомогти. Допомагав із зв’язками, акторами, знайомив мене із кіномитцями.
У 2009 році була перша презентація фестивалю, а у 2010 році відбувся перший кінофестиваль. У 2008-2009 роках розпочалась криза, працювати стало складніше, але ми зробили міжнародний кінофестиваль. У 2016 році фестиваль був без конкурсної програми, з конференцією і показом фільмів. Зараз ми змінили формат фестивалю. У конкурсній програмі всі фільми українські. У 2010 році не могли навіть знайти один повнометражний український фільм, а зараз все змінилось. В Україні більше ніж 17 українських прем’єр – є з чого вибирати.
Яка мета фестивалю?
Кінофестиваль – це одна із найкрасивіших та найбільших промоцій, які бачить весь світ. Кінофестиваль – це промоція кіно і міста.
Хто фінансує «Корону Карпат»?
Фінансує Трускавецька міська рада, Державне агентство України з питань кіно, також допомагають партнери у Трускавці.
Чим особливий формат фестивалю?
Фільми відбиралися заздалегідь. Кожен має свого представника: продюсер, актори чи режисер. Після сеансу виходить представник фільму і в інтерактиві «питання-відповідь» спілкується з людьми.
Фестиваль включає різні заходи. Є документальні фільми, є програма короткометражних фільмів та програма аргентинського кіно, майстер-класи, презентації книг сценаристів – цікавого багато.Як відбувається процес відбору фільмів для фестивалю?
Є програма кінофестивалю. Фільми дають на конкурс, їх відбирає комісія. Коли фільми відібрали, дзвонимо до продюсерів і запрошуємо представників фільмів на фестиваль. Ми не знаємо хто до нас приїде, допоки не відберемо фільми. Якщо запрошувати «зірок» без фільму, значить, потрібно платити гонорари, так не приїдуть.
Скільки коштує організувати фестивалю в курортному Трускавці?
«Корона Карпат» – це міжнародний кінофестиваль. Наприклад, якщо його порівняти з кінофестивалем в Одесі, то там президент кінофесту заявляє, що витрачає на фестиваль від 3 до 5 млн євро. Якби в нас був бюджет у сто раз менший, було б добре. Українське кіно тільки розвивається.
Як співпрацюєте з Держкіно?
Ми з Держкіно співпрацюємо весь час. Наприклад, якщо приїжджають у Львівську область знімати фільми, ми допомагаємо їм. Знімали фільм «Ізі» біля Східниці і Доброгостова. Сюди приїжджають режисери. Вони знають, що є люди, які можуть допомогти. Фільм «Осінні спогади» знімався у Доброгостові, ми повністю допомагали.
На якому рівні зараз знаходиться українське Держкіно в порівнянні із закордонним?
Держкіно зараз сильно фінансує. Минулого року на фільми виділили мільярд гривень. 500 мільйонів дали на Держкіно і 500 мільйонів на Міністерство культури, яке має свій фонд.
Приїжджали до нас гості із Грузії, з Англії та Італії. Розказували про свої рібейти (повернення коштів тим, хто знімає кіно- прим. авт.). Якщо приїхала компанія з іншої країни знімати кіно, ви повертаєте певний відсоток грошей від вартості фільму. Це робиться для того, щоб приїжджали й знімали, адже це промоція регіону. Наприклад, серіал «Ігри престолів» знімався на Балканах, там потік туристів збільшився в декілька раз. В Україні вже прийняли подібний закон, але механізму до кінця немає. На рівні регіону витрачаються великі кошти – харчування, проживання, транспорт, перекриття доріг тощо.
Розкажіть, будь ласка, детальніше про створення фільмкомісій?
Фількомісія допомагає знімати фільми на певній території. У 2016 був воркшоп, де розповідали про фільмкомісії, які б засновувалися і на своїй території допомагали компаніям знімати фільми. Зараз є Львівська, Закарпатська, Тернопільська, Чернівецька, Київська фільмкомісії, також створюється в Одесі.
Розкажіть про «Галицьку кіношколу»? Як вона співпрацює з «Короною Карпат»?
«Галицька кіношкола» була заснована під час нашого фестивалю. Засновник кіношколи Олег Бачинський «тягне» все своїми силами. Кожен фестиваль ми привозимо дітей, які дивляться фільми й спілкуються з режисерами. Також проводимо майстер-класи для кіношколи за сприяння кінофестивалю.