У маленькому Трускавці відбулося свято великого кіно – ІІ Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат».
Якщо у місті проводять кінофестиваль – це знакова подія. Поважн курортного Трускавця став ІІ Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат».
У день відкриття Трускавецького кінофестивалю перед кінотеатром «Злата» по червоній доріжці пройшли зірки кінематографа, відомі режисери, продюсери та організатори свята – Христо Христов (Болгарія), Анджело Яконо (Італія), Енцо Кастелларі (Італія), Паскаль Серве (Франція), Оксана Сташенко (Росія), Галина Сазонова (Росія), Дарія Волга (Росія), Серджіо Ларіано (Італія)… До конкурсної програми ігрових фільмів увійшли п’ятнадцять картин. А відкрив фестиваль австрійський фільм «Поруч з моїм братом» – дебютна робота у повному метрі молодого режисера Маркуса Енгельмаєра.За перемогу у фестивалі боролися фільми з Аргентини, Чехії, Азербайджану, Болгарії, Білорусії, Грузії, Польщі, Франції… До складу суддівської команди, яку очолив радник генерального директора телекомпанії «Росія» Владилен Арсеньєв, увійшли журналістка з Білорусії Тамара Вятська, український режисер Вілен Новак та заслужений діяч Азербайджану, кінооператор-постановник Рафік Гулієв. Через поганий стан здоров’я не приїхав на кінофестиваль до Трускавця майстер європейського кінематографа, польський режисер Єжи Гоффман. Але він з екрана побажав молодому фестивалю удачі і процвітання.
Кажуть, перший млинець глевкий. Цього разу організатори – генеральний директор Олег Карпин та генеральний продюсер Любов-Теодозія Микитка – зрозуміли, що і як треба зробити, аби другий кінофорум пройшов на вищому рівні. Однак не завжди вдається втілити задумане. Подбали, здавалося, про все – і про прибуття акторів, режисерів і журналістів, про поселення і харчування, культурну програму і активний відпочинок гостей. Та, на жаль, фінансово молодому кінофестивалю ніхто з керівників державних установ області не допоміг. Добре, що небайдужі люди, які і з поліграфічним оформленням допомогли, і з проживанням, харчуванням та транспортом. Як, скажімо, чоловік пані Микитки – Володимир Микитка – зустрічав з літаків і поїздів гостей і власною машиною привозив їх у Трускавець. Були дні, що робив по чотири ходки до Львова і назад. А деякі керівники санаторіїв і готелів, за словами Олега Карпина, мало не з порога цікавилися, яку користь матимуть, якщо віддадуть фестивалю кілька номерів... З цього фесту організатори справді не мають жодної фінансової користі. Це з роками «розкручені» фестивалі мають прибуток.
Щоб привабити на фестиваль глядачів, планували запросити до Трускавця відому свого часу акторку Вероніку Кастро, яку добре знаємо за серіалом «Багаті теж плачуть». Агенти актриси відразу пристали на пропозицію і дали позитивну відповідь, запросивши… 50 тисяч доларів гонорару.
Зрозумівши ситуацію, більшість запрошених зірок приїхали... без гонорару. Більше того, самі займалися благодійністю. Я була свідком, як російська акторка Оксана Сташенко прийшла на зустріч до звичайної трускавецької школи. Дітей зібралося в актовому залі стільки, що довелося садити їх по двоє на стілець. Впізнавши патологоанатома з улюбленого серіалу «Мухтар», діти від радості аж роти пороззявляли. Актриса з ними і співала, і жартувала, і про фільми розповідала. Кожному маленькому гостю подарувала свою фотографію з автографом. Разом з Оксаною у гості до школярів прийшов Павло Бессонов, у якому діти впізнали Перепічку з «Кадетів». А наступного дня Оксана Сташенко з режисером Юрієм Музикою і сценаристом Юрієм Краузе відвідали інтернат для неповносправних дітей. Оксану в інтернаті добре знають, бо вона торік тут уже була і подарувала школярам кілька фільмів.
Генеральний продюсер кінофестивалю Любов-Теодозія Микитка місяць тому звернулася до директора Львівського оперного театру Тадея Едера з проханням дозволити провести закриття фестивалю в Опері. Мовляв, на закритті буде чимало зірок світового кінематографа, серед яких – італійський актор Франко Неро, а тому було б добре показати цю зірку львів’янам і гостям міста. Пан Едер погодився. Про те, що закриття відбудеться у Львівській опері, вже проанонсували мас-медіа. Однак за два дні до закриття фестивалю, коли пані Микитка прийшла узгодити деталі, директор Оперного запросив за оренду приміщення... 50 тисяч гривень – суму, яку беруть за проведення комерційних концертів. Не допомогли пояснення, що фестиваль проводиться на голому ентузіазмі, а «червона доріжка» – престиж для нашого міста. Чи у нас культура вимірюється номіналами купюр?..
Тому довелося закривати фестиваль не у Львові 17 листопада, як було заплановано, а 16 листопада у Трускавці. Тут розстелили червону доріжку, показали фільм-закриття і назвали переможців
ІІ Трускавецького міжнародного кінофестивалю телевізійних фільмів «Корона Карпат». Оскільки церемонія нагородження відбулася пізно ввечері, на час виходу номера у світ ми не знали, хто отримав Гран-прі фестивалю. Про це читайте у п’ятничному номері «ВЗ» на вихідні – за 18-20 листопада.
Галина ЯРЕМА Фото автора На фото: Генеральний продюсер кінофестивалю Любов-Теодозія Микитка разом із народним артистом України, президентом фестивалю Федором Стригуном задоволені відкриттям кінофоруму.
http://www.wz.lviv.ua/articles/100512